Skip to main content

מיסודם של עיריית חיפה     •    משרד החינוך והתרבות    •   סנט העיר החופשית ברמן
من تأسيس بلدية حيفا           •         وزارة المعارف والثقافة               •            برلمان المدينة الحرة بريمن.
Founders: Haifa Municipality • Ministry of Education and Culture • Senate of the Free City of Breme

פסטיבל. הפרס הראשון לסרט הזוכה בתחרות הסרט הישראלי

 

haifa film frstival

 

2016 02016

"ענינים אישיים"
בימוי: מהא חאג'. מפיק: באהר אגבאריה. מפיקים שותפים: איהאב עסל, מונד’ר חאג

 

חבר השופטים: תאופיק אבו ואיל (ישראל - במאי ותסריטאי), ערה לפיד ישראל - עורכת סרטים , מלמדת קולנוע, שופטת בפסטיבלים בינלאומיים ובמאית). מרתה פיינס (בריטניה – במאית, תסריטאית ואמנית, כלת פרס מבקרי הקולנוע הבריטים ), תום שובל (ישראל -  תסריטאי ובמאי, ומרצה לקולנוע),אורנה לין (ישראל - עורכת דין מזה 35 שנים, המשנה לנשיאת מועצת העיתונות. במשך שנים רבות חברה בוועדת ההיגוי של פסטיבל הסרטים בחיפה) .

מנימוקי השופטים:"יצירה שכל כולה אהבת אדם, קולחת ומצחיקה, שובת לב וטובת לב, פסיפס אנושי, מקומי ואוניברסאלי בן זמננו."

ענינים אישיים

זוג מבוגרים חי בעייפות לקצב שגרת היומיום בנצרת של ימינו. בצד השני של הגבול, ברמאללה, בנם טארק מבקש להישאר רווק נצחי, בתם עומדת ללדת, בעוד בעלה מקבל הצעה לשחק בסרט והסבתא מאבדת את שפיותה... בין מחסומים וחלומות, הוללות ופוליטיקה, חלק רוצים לעזוב, חלק להישאר, אבל לכולם יש עניינים אישיים לפתור.

 

 

2015

"היורד למעלה"
במאי: אלעד קידן. מפיקים: איתן מנצורי, אלי מאירוביץ, יהונתן דובק, דני גולדברג.
2015

חבר השופטים: יו"ר – מוחסן מחמלבאף (איראן- במאי, סופר, פעיל לזכויות האדם), קרל אוך (צ'כיה- מנהל אמנותי, פסטיבל הסרטים קרלובי וארי), איבון מיקלוש (ישראל – צלמת ובמאית), לורנס קארדיש (ארה"ב- לשעבר אוצר מחלקת הקולנוע ב-MoMA) ג'ולי שלז (ישראל – במאית ומפיקה).

מנימוקי השופטים: "הפרס מוענק על יצירה המציגה בדרך מקורית וקוהרנטית את החיים והאבסורד שבהם."

קומדיה קיומית המתרחשת בחיפה. בחור צעיר יורד את הכרמל ברגל כדי לעלות על אונייה ולברוח מכל מה שהוא אוהב ומתעב. במקביל, גבר קשה-יום מהעיר התחתית יוצא למסע סיזיפי במעלה ההר, בעקבות עגיל שאבד לאשתו. אחד עולה, השני יורד. ולמרות שהם עשויים להתנגש, תמיד קיימת האפשרות שהם יעברו האחד דרך השני.

 

2014
"את לי לילה" 
במאי: אסף קורמן. תסריט: לירון בן שלוש. מפיקים: חיים מקלברג, אסתר יעקב-מקלברג. מפיקים שותפים: משה אדרי, לאון אדרי, יגאל מוגרבי.

2014


חבר השופטים: סאבולץ’ האידו (תסריטאי ובמאי הונגריה), אלברט ווידרשפיל (מנהל פסטיבל הסרטים המבורג, גרמניה), אילון רצ'קובסקי (מפיק,ישראל), פרופ׳ אבנר פיינגלרנט (במאי ויוצר קולנוע ראש בית הספר לאמנות הקול והמסך במכללה האקדמית, ספיר), ד"ר יעל מונק (מרצה, האוניברסיטה הפתוחה ישראל).

הסרט מביא את סיפורה של חלי המקדישה את חייה לטיפול באחותה גבי הסובלת מפיגור שכלי. כשנכפה עליה להעביר את גבי למעון, נפער חלל שמאפשר את כניסתו של גבר לחייה, אבל הקשר המורכב עם האחות יוצר משולש חולני. מנימוקי השופטים: הסרט נטווה בעדינות עם דקויות רבות אודות דיוקן רגיש של מערכת יחסים מורכבת ביותר.

 


2013
"בית לחם"
במאי: יובל אדלר. הפקה: טליה קלינהנדלר, אסנת הנדלסמן-קרן, דיאנה אלבאום, סבסטיאן דלואה, סטיב הדסון.

חבר השופטים: גילה אלמגור (ישראל), יו"ר, שחקנית, ויויאן אוסטרובסקי, אמנית ויוצרת קולנוע ניסיוני, חורחה גורביץ (ישראל), במאי, מפיק, צלם ומורה לקולנוע, חיים מקלברג (ישראל),מפיק סרטים, עזיזה טאן (תורכיה), מנהלת פסטיבל הסרטים באיסטנבול.

נימוקי השופטים: 
"הסרט לפת אותנו מהסצנה הראשונה ולא הניח לנו גם לאחר סיומו. הסרט אמיץ, מטלטל, עצמתי מרגש ומציב בפני הצופה דילמות של נאמנויות חצויות. למרות שזה סרט ביכורים, מפגין הבמאי שליטה מוחלטת במדיום הקולנועי ויוצר סרט סוחף ומרתק. חשוב לציין כי הסרט, מעבר להיותו קולנוע נפלא, הוא גם ובעיקר רלוונטי לחיינו כאן, במקום הזה."

הסרט מספק הצצה לעולם האפל, המותח והמרתק של המודיעין האנושי, בו הדרך הטובה ביותר להפעיל מקור, היא להיות האדם הכי קרוב אליו. במרכז הסרט מערכת היחסים המורכבת, הפתלתלה וארוכת השנים בין רזי (צחי הלוי), רכז נפת בית לחם בשב"כ לסנפור (שאדי מרעי), אחיו הצעיר של מפקד גדודי חללי אל אקצא בעיר. כשבשב"כ מגלים את מידת מעורבותו של סנפור בפעילות של אחיו המבוקש, מוצאים את עצמם רזי וסנפור בסיטואציה בלתי אפשרית.

 

2012  
 בשנה זו חולק הפרס לשני סרטים:
"עלטה"
במאי: מיכאל מאיר. מפיקים: ליהוא רוטר ומיכאל מאיר. 

 

נימוקי השופטים: "עלטה – דרמה אמיצה ורלוונטית המחויבת לזכויות אדם, ערכי אנוש, חופש ובחירה מינית בחברה הפלסטינית והישראלית כאחד."

הסרט מספר את סיפורו של נימר, צעיר פלסטיני, בן מסור וסטודנט מצטיין, החולם על לימודים בחו"ל וחיים טובים יותר. בלילה גורלי אחד הוא פוגש את רועי, עו"ד ישראלי, והשניים מתאהבים. ככל שמערכת היחסים ביניהם מתהדקת, נימר נאלץ להתמודד עם מציאות קשה של חברה פלסטינית שמוקיעה אותו בגלל זהותו המינית מכאן, וחברה ישראלית שאינה מקבלת אותו בגלל זהותו הלאומית הפלסטינית מאידך. 
"למלא את החלל"
במאית: רמה בורשטין  מפיק: אסף אמיר

 

נימוקי השופטים: "למלא את החלל הינו אגדה קסומה ופיוטית על חיים, מוות, נישואים והתחדשות בתוך הקהילה החרדית. בימוי מרגש של בימאית שזה לה סרטה הראשון"
זהו סיפורה של משפחה חרדית המתגוררת בתל אביב. שירה בת ה -18 היא בתם הצעירה של משפחת מנדלמן. לאחר פטירת אחותה הגדולה אסתר במהלך לידת בנה הבכור, מרדכי, נאלצת שירה לבחור בין צו ליבה לבין חובתה למשפחתה ומגלה שמרחב הבחירה מצטמצם אך ורק לליבה שלה.

חבר השופטים: 'ולי שלז (ישראל), במאית ומפיקה עצמאית, יצחק צפל ישורון (ישראל), במאי, מפיק ותסריטאי, אמנון זלאייט (ישראל), צלם סרטים עלילתיים, תעודה, סדרות טלוויזיה וקליפים, אהוד בלייברג (ארה"ב), מפיק סרטים, ג'ראלד פרי (ארה"ב), פרופסור לקולנוע .

 

2011
"לא רואים עליך"
במאית: מיכל אביעד. הפקה: חברת פלן בי הפקות בע"מ, תל אביב. 

חבר השופטים: גארת אנווין (בריטניה), יו"ר, מפיק סרטים. יעל פוגל (צרפת), מפיקת קולנוע, גדעון בכמן (גרמניה), מנהל מכון הקולנוע האירופי, גיא נתיב (ישראל), במאי ותסריטאי. יואב קוש (ישראל), צלם, מרצה ויוצר קולנוע.
נימוקי השופטים: "בהענקת הפרס השנה בחנו לא רק את איכותו הכללית של הסרט, התסריט וההפקה, אלא הרגשנו חובה לבחור סרט העוסק בסיפור חשוב הנוגע לקהל מקומי ובינלאומי כאחד. מדובר בסיפור אישי ביותר הרלוונטי היום כפי שהיה לפני 30 שנה."

הסרט מתאר מפגש אקראי המחבר בין שתי נשים הנרדפות על ידי אותו סיוט. רגע חולף אחד מאחד ביניהן ועכשיו עליהן לחסום את הכאב מחדש או להתעמת עם הסדקים בחייהן.

 

2010
"מבול"
במאי: גיא נתיב. הפקה: חיליק מיכאלי, איינה פיצ'מן, אברהם פרחי, תמי לאון, משה ולאון אדרי, דוד זילבר.


חבר השופטים: אבי נשר (ישראל), יו"ר. במאי, תסריטאי ומפיק, שרון הראל (בריטניה/ישראל), מפיקה ישראלית, מתגוררת וחיה בלונדון, תומס שולי (גרמניה), מפיק גרמני, סלווה נקארה (ישראל), שחקנית, אליסה סימון (ארה"ב), עיתונאית, מבקרת קולנוע של העיתון וראייטי ואוצרת סרטים.

נימוקי השופטים: "שליטתו של גיא נתיב בשפת הקולנוע מיומנת ובטוחה. שחקניו מגלמים דמויות מורכבות ומטלטלות, כשרב הנסתר אצלם מהגלוי. הנער יואב רוטמן מתגלה כאן כעילוי של ממש, ורונית אלקבץ צחי גראד ומיכאל מושונוב נפלאים כתמיד.

זהו סרט מרגש שאיננו גולש לרגשנות, סרט מטפורי שעל אף השימוש הנוכח בסימליות תנכית מצליח ליצר עצב וחרדה, זעם ושמחה, שחוצים את גבול המטפורה ומייצרים מציאות נוגעת.
בחירת השופטים בסרטו של גיא נתיב מסמנת הצבעת אמון נחרצת שלנו בכשרונו ובעתידו של הבמאי."

הסרט מביא את סיפורה של משפחת רושקו הנאלצת להתמודד עם חזרתו הלא צפויה של הבן הבכור, האוטיסט, מהמוסד בו שהה שנים. הגעתו של הבן משבשת לחלוטין את מהלך החיים של כולם ובעיקר את של אחיו, יוני, 13, שעסוק בהכנות לבר-המצווה.

 


2009
"חמש שעות מפריז"
במאי: ליאון פרודובסקי
הפקה: חיים מקלברג, אסתי יעקב-מקלברג, משה אדרי, ליאון אדרי.

2008
"שבע דקות בגן עדן"
במאי: עמרי גבעון. הפקה: מרק רוזנבאום, איתי תמיר, אלי מאירוביץ, מיכאל רוזנבאום.

2007
"ג'וליה מיה"
במאי: יובל גרנות. הפקה: יובל גרנות, אודי אפרת.

2006
"תנועה מגונה"
במאי: צחי גראד. הפקה: איז'ו שני, דר. דוד כהן, גל זייד, צחי גראד

 

 

 

FaLang translation system by Faboba